Aktuality

Školní zahrady z NPŽP
Školní zahrady z NPŽP

Ministerstvo Životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlásilo výzvu č. 16/2017. Cílem této výzvy je rozvoj environmentálního vzdělávání a výchovy u předškolních dětí a žáků ZŠ s vyšším využíváním kontaktu s přírodním prostředím.

Podpora bude zaměřena na zkvalitnění technického a didaktického zázemí pro výuku a výchovu ve venkovním prostředí (školní zahrady) a dále na podporu rozvoje/zázemí lesních mateřských škol v rámci školského systému ČR.

Příjemci podpory:
- obce
- předškolní zařízení – mateřské školy, lesní MŠ, zřizovatelé dětských skupin
- základní školy
- příspěvkové organizace (zřizované obcí, krajem) působící v oblasti EVVO
- nestátní neziskové organizace působící v oblasti EVVO

Forma a výše podpory:
Výzva čerpá prostředky z Národního programu Životní prostředí (NPŽP) na rozvoj environmentálního vzdělávání a výchovy u předškolních dětí a žáků základních škol.
Minimální výše dotace na jeden projekt je 50 tisíc Kč, maximální 500 tis. Kč.
Dotace může být max. 85 % celkových způsobilých výdajů.

Termín výzvy:
Žádosti o dotaci je možné podávat až do 31. ledna 2018 do 14:00 hodin.

Období realizace:
Akce musí být realizována do 31. 8. 2020.

Alokace finančních prostředků a typy podporovaných aktivit:
Celkem je pro tuto výzvu vyčleněno 50 milionů Kč a podpora se dělí do tří skupin podle typů aktivit:

  1. Na vybudování, vznik a úpravu dětských hřišť a zahrad v přírodním stylu při MŠ20 milionů Kč.
  2. Na úpravy venkovních areálů a pozemků základních škol, příspěvkových a neziskových organizací, které se zabývají ekovýchovou pro podporu výuky ve venkovním prostředí – 24 milionů Kč

- ​Bude podporován rozvoj venkovního zázemí za účelem školního i mimoškolního vzdělávání (zejména EVVO, přírodovědného či neintenzivního pěstitelství). Bude podpořena:

  • tvorba bylinkových či pěstitelských zahrad,
  • nejrůznějších přírodních prvků (skalky, jezírka, broukoviště, kamenné hromady,…)
  • pořízení či vybudování učeben v přírodě - tzn. vrbová zákoutí, stany, tee-pee, popřípadě přírodní amfiteátry či lehké pergoly pro zastínění,…)
  • pořízení či vybudování přírodních laboratoří – tj. ukázkové biotopy a jiné demonstrační prvky pro přírodovědné vzdělávání (meteorologická budka, prosklené kompostéry, včelí úly, sbírky dřev a kamenů z okolí atd.)
  • vybudování naučných stezek a tabulí s vazbou na zahradní přírodní prvky.

       3. Na podporu pořízení zázemí vzdělávacích institucí, které na vzdělávání dětí pod širým nebem přímo stojí, tzn. lesní mateřské školy a organizace inspirované konceptem lesní MŠ, např. lesní kluby - vyčleněno 6 mil. Kč.

- Prostředky budou použity na zajištění hygienického, stravovacího a odpočinkového zázemí tak, aby byly naplněny zákonné požadavky pro provoz lesních MŠ.

Pokud se alokace pro podporované aktivity v některé z oblastí nevyčerpá, je možné zbývající část alokace využít pro podporu projektů v rámci podporovaných aktivit ve zbývajících oblastech.

Žádost bude bodována podle kritérií stanovených ve výzvě. Žádosti, které v celkovém hodnocení získají méně než 45 bodů, nebudou doporučeny k podpoře.

Podmínky pro získání dotace:

- školy a organizace musí využívat upravený pozemek ve výuce podle zásad environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO).
- MŠ musí navíc zapojit do přípravy či realizace projektu rodiče a děti a zároveň také musí zaškolit personál k správnému využívání podle zásad environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO).

Při zpracování projektu dětského hřiště či zahrady v přírodním stylu se školy musí metodicky držet těchto příruček či metodik:
- "Dětská hřiště a zahrady v přírodním stylu"
- "Jak proměnit zahradu na míru dětem a jejich vzdělávání"
- "Živá zahrada"

Více informací o výzvě naleznete ZDE.

Pokud budete mít o dotaci z této výzvy zájem, neváhejte nás kontaktovat.

 

 

<< Zpět na předchozí stránku

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Souhlasím